Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Uchwała Nr III/16/2024 Rady Miejskiej w Górznie z dnia 06-06-2024 w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania i rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny przypadających Miastu i Gminie Górzno i jej jednostkom podległym i określenia warunków dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną

Rodzaj aktu prawnego:
uchwała
Rok podjęcia:
2024
Status:
Obowiązujący
Kadencja:
2024-2029
Sesja:
III
Data podjęcia:
06-06-2024
Data rozpoczęcia obowiązywania:
-
Data wejścia w życie:
-
Data publikacji w dzienniku urzędowym:
-
Nr publikacji w dzienniku urzędowym:
III/16/2024
Pozycja w dzienniku urzędowym:
3642
Nr aktu prawnego:
III/16/2024
Czego dotyczy dodawany akt prawny:
w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania i rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny przypadających Miastu i Gminie Górzno i jej jednostkom podległym i określenia warunków dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną
Podstawa prawna wydania:
Na podstawie art. 59 ust. 1-3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2023 r., poz. 1270 za zm.) oraz art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2024 r., poz. 609)
Akt prawa miejscowego:
Tak

Na podstawie art. 59 ust. 1-3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2023 r., poz. 1270 za zm.) oraz art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2024 r., poz. 609) uchwala się, co następuje:

§ 1. 1. Uchwała określa szczegółowe zasady, sposób i tryb umarzania, odraczania i rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny przypadających Miastu i Gminie Górzno i jej jednostkom podległym i określa warunki dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną oraz wskazuje organy lub osoby do tego uprawnione. § 2. 1. Ulgi w spłacie należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny przypadających Miastu i Gminie Górzno i jej jednostkom podległym od przedsiębiorstw, które stanowią pomoc publiczną udzielane są jako: 1) pomoc de minimis - zgodnie z warunkami określonymi w rozporządzeniu Komisji (UE) Nr 2023/2831 z dnia 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. U. UE. L. z 2023 r., Nr 2831 z 15.12.2023 r.) lub
2) pomoc de minimis w rolnictwie - zgodnie z warunkami określonymi w rozporządzeniu Komisji (UE) Nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz. U. UE. L. z 2013 r.,Nr 352, str. 9 z 24.12.2013 r. ze zm.) lub
3) pomoc de minimis w rybołówstwie - zgodnie z warunkami określonymi w rozporządzeniu Komisji (UE) Nr 717/2014 z dnia 27.06.2014 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury (Dz. U. UE. L. z 2014 r., Nr 190, str. 45 z 28.06.2014 r. ze zm.).

2. Pomoc de minimis, o której mowa w ust. 1 stanowią:
1) umorzenie należności pieniężnej w całości lub w części na pisemny wniosek dłużnika,
2) odroczenie terminu spłaty całości lub części należności pieniężnej na pisemny wniosek dłużnika,
3) rozłożenie całości lub części należności pieniężnej na raty na okres nie dłuższy niż 24 miesiące, licząc od dnia udzielenia ulgi na pisemny wniosek dłużnika,
4) umorzenie należności pieniężnej w całości z urzędu, jeżeli zachodzi interes publiczny na podstawie art. 56 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2023 r., poz. 1270 ze zm.);

3. Pomocy de minimis nie stanowi pomoc udzielona na podstawie art. 56 ust. 1 pkt 1, 2, 3 i 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2023 r., poz. 1270 ze zm.).

§ 3. Przez należność pieniężną, o której mowa w § 1, rozumie się należność główną wraz z należnymi odsetkami i kosztami dochodzenia należności (należnościami ubocznymi) według stanu na dzień udzielenia ulgi.
§ 4. Przepisów uchwały nie stosuje się do należności pieniężnych, których zasady i tryb umarzania, odraczania oraz rozkładania na raty regulują odrębne przepisy.
§ 5. 1. Organem uprawnionym do udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny jest Burmistrz Miasta i Gminy Górzno. 2. Burmistrz Miasta i Gminy Górzno może udzielić dyrektorom i kierownikom jednostek podległych Miasta i Gminy Górzno pełnomocnictwa do udzielania ulg w zakresie należności pieniężnych przypadających tej jednostce.
§ 6. 1. Należności pieniężne mające charakter cywilnoprawny mogą być umarzane w całości z urzędu w przypadku wystąpienia okoliczności wymienionych w art. 56 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2023r., poz. 1270 ze zm.). 2. W przypadku, gdy oprócz dłużnika głównego zobowiązane są inne osoby, należności, o których mowa w ust. 1, mogą być umorzone tylko wtedy, gdy warunki umorzenia są spełnione wobec wszystkich zobowiązanych.
§ 7. 1. W przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym, na pisemny wniosek dłużnika, organ lub osoby do tego uprawnione mogą: 1) umorzyć należność pieniężną w całości lub w części,
2) odroczyć termin spłaty całości lub części należności pieniężnej,
3) rozłożyć całość lub część należności pieniężnej na raty na okres nie dłuższy niż 24 miesiące, licząc od dnia udzielenia ulgi.

2. Wniosek o udzielenie ulgi powinien zawierać: rodzaj wnioskowanej ulgi oraz wskazanie propozycji w sprawie wnioskowanej ulgi, tj. kwoty umorzenia, daty odroczenia spłaty należności, a w przypadku rozłożenia na raty - proponowaną ilość i wysokość poszczególnych rat oraz terminy ich płatności.
3. Osoba fizyczna ubiegająca się o ulgę zobowiązana jest do złożenia wraz z wnioskiem informacji o sytuacji majątkowej, stanowiącej załącznik nr 1 do niniejszej uchwały oraz dokumentów potwierdzających wysokość dochodów, w szczególności:
1) zaświadczenia o dochodach wszystkich osób prowadzących wspólne gospodarstwo domowe,
2) zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy o pozostawaniu osobą bezrobotną i prawie do zasiłku,
3) roczna deklaracja w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych - PIT,
4) zaświadczenie o wysokości renty lub emerytury,
5) inne dokumenty potwierdzające zasadność ubiegania się o ulgę.

4. Osoba prawna i jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej ubiegająca się o ulgę zobowiązana jest do złożenia wraz z wnioskiem sprawozdań finansowych za okres 3 ostatnich lat obrotowych sporządzanych zgodnie z przepisami o rachunkowości.
5. Podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie zobowiązany jest do przedłożenia podmiotowi udzielającemu pomocy wraz z wnioskiem o udzielenie ulgi i dokumentami, o których mowa w pkt 3 lub pkt 4:
1) wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, jakie otrzymał w ciągu minionych 3 lat, albo oświadczenia o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie, według wzoru określonego w załączniku nr 2 do niniejszej uchwały - dotyczy podmiotów prowadzących działalność gospodarczą i ubiegających się o pomoc de minimis,
2) wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc, oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat podatkowych, albo oświadczenia o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie, według wzoru określonego w załączniku nr 3 do niniejszej uchwały - dotyczy podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w sektorze rolnictwa lub rybołówstwa i ubiegających się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie,
3) formularza informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis, stanowiącego załącznik nr 1 albo nr 2 do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz.U. z 2024r., poz. 40) albo formularza informacji przedstawianych przez wnioskodawcę, stanowiącego załącznik do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2010r. w sprawie informacji składanych przez podmioty ubiegające się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (Dz.U. z 2010r., Nr 121, poz. 810).

6. Jeżeli wniosek o udzielenie ulgi zawiera braki formalne organ lub osoba do tego uprawniona wzywa dłużnika do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania, z pouczeniem, że nieuzupełnienie wniosku w wyznaczonym terminie spowoduje pozostawienie go bez rozpatrzenia.
7. Od należności pieniężnej, której termin płatności odroczono lub rozłożono na raty nie pobiera się odsetek za zwłokę za okres od dnia złożenia wniosku do upływu terminu zapłaty.
8. W przypadku niedokonania przez dłużnika spłaty w wyznaczonym terminie odroczonej należności pieniężnej lub trzech rat, pozostała do spłaty należność staje się natychmiast wymagalna wraz z należnymi odsetkami liczonymi od pierwotnego terminu wymagalności tej należności.

§ 8. Umorzenie należności głównej powoduje jednocześnie umorzenie należności ubocznych. Jeżeli umorzenie dotyczy części należności głównej w odpowiednim stosunku do tej należności podlegają umorzeniu należności uboczne.
§ 9. W przypadku negatywnej decyzji w sprawie udzielenia ulgi, odsetki naliczane są w pełnej wysokości do dnia dokonania wpłaty.
§ 10. Udzielanie ulg w spłacie należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny następuje:
1) w odniesieniu do należności wynikających ze stosunków cywilno - prawnych - z uwzględnieniem przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks Cywilny (Dz.U. z 2023r., poz. 1610 ze zm.),
2) w sytuacjach przewidzianych w art. 56 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2023r., poz. 1270 ze zm.) - w drodze jednostronnego oświadczenia woli.

§ 11. Burmistrz Miasta i Gminy Górzno przedstawia Radzie Miejskiej w Górznie informację o wysokości udzielonych ulg w trybie określonym uchwałą wg stanu na dzień 31 grudnia w sprawozdaniu z wykonania budżetu gminy za dany rok budżetowy, zawierającą dane określone w załączniku nr 4 do niniejszej uchwały.
§ 12. Traci moc Uchwała Nr XLIII/235/2014 Rady Miejskiej w Górznie z dnia 18 lipca 2014r. w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny przypadających Miastu i Gminie Górzno i jej jednostkom podległym oraz warunki dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną (Dziennik Urzędowy Województwa Kujawsko - Pomorskiego z 2014 r., poz. 2267).
§ 13. Do wniosków o udzielenie ulg dotyczących należności mających charakter cywilnoprawny, nie rozpatrzonych do dnia wejścia w życie uchwały, stosuje się przepisy niniejszej uchwały.
§ 14. Uchwała obowiązywać będzie do dnia 30 czerwca 2028 roku.
§ 15. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Górzno.
§ 16. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko - Pomorskiego.
§ 17. Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2024 roku.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Górznie

Szymon Cieśliński


 

UZASADNIENIE

PDF   Uchwała Nr III162024 Rady Miejskiej w Górznie z dnia 06-06-2024 w sprawie określenia szczegółowych zasad sposobu i?trybu umarzania odraczania i?rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny przypadających Miastu i.pdf (947,86KB)

DOCXUzasadnienie III162024.docx (6,64KB)

DOCXZałącznik nr 1 III162024.docx (8,45KB)

DOCXZałącznik nr 2 III162024.docx (7,12KB)

DOCXZałącznik nr 3 III162024.docx (7,13KB)

DOCXZałącznik nr 4 III162024.docx (7,21KB)

Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego