Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Uchwała Nr XII/81/2025 Rady Miejskiej w Górznie z dnia 18-02-2025 w sprawie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej

Rodzaj aktu prawnego:
uchwała
Rok podjęcia:
2025
Status:
Obowiązujący
Kadencja:
2024-2029
Sesja:
XII
Data podjęcia:
18-02-2025
Data rozpoczęcia obowiązywania:
-
Data wejścia w życie:
-
Data publikacji w dzienniku urzędowym:
25-02-2025
Nr publikacji w dzienniku urzędowym:
XII/81/2025
Pozycja w dzienniku urzędowym:
785
Nr aktu prawnego:
XII/81/2025
Czego dotyczy dodawany akt prawny:
w sprawie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej
Podstawa prawna wydania:
Na podstawie art. 41 a ust.5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. z 2024 r. poz. 1465, 1572)
Akt prawa miejscowego:
Tak

Na podstawie art. 41 a ust.5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. z 2024 r. poz. 1465, 1572) uchwala się, co następuje:

§ 1. Uchwała określa szczegółowe zasady wnoszenia inicjatyw obywatelskich, zasady tworzenia komitetów inicjatyw uchwałodawczych, zasady promocji obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych oraz wymogi formalne, jakim muszą odpowiadać składane projekty.
§ 2. Ilekroć w niniejszej uchwale jest mowa o:
a) Komitecie - należy przez to rozumieć Komitet Inicjatywy Uchwałodawczej,

b) Mieszkańcach - należy przez to rozumieć osoby posiadające czynne prawo wyborcze do Rady Miejskiej w Górznie,

c) Gminie - należy przez to rozumieć Miasto i Gminę Górzno,

d) Burmistrzu - należy przez to rozumieć Burmistrza Miasta i Gminy Górzno,

e) Radzie - należy przez to rozumieć Radę Miejską w Górznie,

f) Statucie - należy przez to rozumieć Statut Miasta i Gminy Górzno.


§ 3. Grupa mieszkańców w liczbie co najmniej 100 osób posiadających czynne prawa wyborcze do Rady może wystąpić z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą.
§ 4. 1. Czynności związane z przygotowaniem projektu uchwały, jego kampanią promocyjną, w tym rozpowszechnianiem oraz organizacją zbierania podpisów pod projektem uchwały, wykonuje Komitet. 2. Komitet może tworzyć grupa, co najmniej 5 mieszkańców, posiadających czynne prawa wyborcze do Rady.
3. Komitet występuje pod nazwą uzupełnioną o tytuł projektu uchwały.

§ 5. 1. Komitet uruchamia obywatelską inicjatywę uchwałodawczą, składając Radzie: 1) oświadczenie o utworzeniu komitetu z listą członków komitetu zawierającą imiona, nazwiska i adresy kontaktowe członków komitetu ze wskazaniem osoby do reprezentowania komitetu -Pełnomocnika, wraz danymi tej osoby, które obejmują jej imię, nazwisko i adres kontaktowy, wg zał. nr 1 do niniejszej uchwały,
2) projekt uchwały, który spełnia wymogi formalne określone w statucie Miasta i Gminy Górzno, jest opracowany zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie "zasad techniki prawodawczej" oraz zawiera uzasadnienie i inne materiały pomocne przy zaopiniowaniu projektu uchwały.
3) listę podpisów grupy mieszkańców Miasta i Gminy Górzno występujących z inicjatywą uchwałodawczą, w liczbie nie mniejszej niż 100 osób - osoby udzielające poparcia projektowi uchwały składają na liście, której wzór określa załącznik nr 2 do niniejszej uchwały, własnoręczny podpis oraz w sposób czytelny wpisują swoje imię (imiona), nazwisko, adres zamieszkania oraz datę urodzenia, na każdej stronie listy musi znajdować się nazwa komitetu i tytuł projektu uchwały, której mieszkaniec udziela poparcia.

2. Rada w terminie 7 dni od dnia otrzymania przekazuje projekt uchwały wraz z listą poparcia Burmistrzowi w celu przeprowadzenia jego analizy pod względem formalnoprawnym, weryfikacji czynnego prawa wyborczego do Rady Miejskiej w Górznie osób, które złożyły podpisy na liście i sporządzenia opinii do projektu uchwały.
3. Burmistrz w terminie 14 dni od otrzymania projektu dokonuje analizy formalnoprawnej oraz weryfikacji podpisów w zakresie określonym w § 5. ust. 2 i sporządza opinię do projektu uchwały. 4. Jeżeli projekt nie spełnia wymogów, o których mowa w § 5 ust. 1, Rada wzywa Pełnomocnika do usunięcia braków formalnych projektu w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania. Nieusunięcie braków w w/w terminie skutkuje pozostawieniem projektu uchwały bez nadawania mu dalszego biegu . 5. Projekt uchwały spełniający wymogi formalne jest zamieszczany w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu wraz z uzasadnieniem i informacją o zawiązaniu się Komitetu.

§ 6. 1. Promocja obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej służy przedstawieniu i wyjaśnieniu przez Komitet treści projektu stanowiącego przedmiot inicjatywy uchwałodawczej. 2. Komitet prowadzi kampanię promującą obywatelską inicjatywę uchwałodawczą z wykorzystaniem dostępnych środków i narzędzi komunikacji społecznej.
3. Uprawnionym do złożenia podpisu pod projektem uchwały jest osoba posiadająca czynne prawa wyborcze do Rady Miasta, wpisana do rejestru wyborców.
4. W miejscu zbierania podpisów musi być wyłożony do wglądu projekt uchwały.
5. Wycofanie poparcia udzielonego projektowi uchwały jest nieskuteczne.

§ 7. 1. W przypadku, gdy liczba podpisów popierających projekt uchwały jest niższa niż określona w § 5 ust. 1 pkt 3, Rada podejmuje uchwałę o pozostawieniu projektu uchwały bez nadawania dalszego biegu oraz zamieszcza stosowną informację w Biuletynie Informacji Publicznej jak również zawiadamia o powyższym Pełnomocnika Komitetu. 2. Projekt uchwały, spełniający wymogi określone w § 5 ust. 1, Rada kieruje na posiedzenie właściwej komisji Rady celem zaopiniowania, a następnie po uzyskaniu opinii komisji wprowadza do porządku obrad na najbliższe posiedzenie Rady.
3. O terminie posiedzenia, o którym mowa w § 7 ust. 2, Rada informuje Pełnomocnika Komitetu.
4. Pełnomocnik Komitetu może zabierać głos na posiedzeniu komisji oraz sesji Rady Miejskiej w sprawach dotyczących projektu uchwały, w szczególności przedstawiając jego założenia i uzasadnienie.
5. Do projektu uchwały nie zgłasza się poprawek.
6. Rada zawiadamia o sposobie rozpatrzenia projektu uchwały poprzez zamieszczenie informacji w Biuletynie Informacji Publicznej.

§ 8. Wydatki związane z wykonywaniem inicjatywy uchwałodawczej pokrywa Komitet.
§ 9. Komitet ulega rozwiązaniu w szczególności po:
1) pozostawieniu projektu uchwały bez nadania mu dalszego biegu,
2) zakończeniu postępowania uchwałodawczego, tj. podjęciu bądź niepodjęciu uchwały przez Radę.

§ 10. Projekt uchwały, w stosunku do którego postępowanie uchwałodawcze nie zostało zakończone w trakcie kadencji Rady, w której został wniesiony, jest rozpatrywany przez Radę następnej kadencji bez potrzeby ponownego wnoszenia projektu uchwały.
§ 11. W biurze Rady tworzy się rejestr obywatelskich projektów uchwał.
§ 12. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Górzno.
§ 13. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym województwa Kujawsko – Pomorskiego.

  Adam Pobłocki

 

UZASADNIENIE

 

PDF   Uchwała Nr XII812025 Rady Miejskiej w Górznie z dnia 18-02-2025 w sprawie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.pdf (844,75KB)

DOCXUzasadnienie XII812025.docx (5,59KB)

DOCXZałącznik nr a1 XII812025.docx (6,09KB)

DOCXZałącznik nr a2 XII812025.docx (6,33KB)

Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego